Plaża
lkk

Wyróżnili nas

Polub nas

Aktualny cennik zwiedzania Bunkrów

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
634332

Napisali o nas ... i o otwarciu multimedialnego muzeum.

Radio Gdańsk

Fot. Przemek Woś Fot. Przemek Woś
Interaktywny bunkier otwarty. W poniemieckich podziemnych fortyfikacjach przy porcie w Ustce uruchomiono dziś ekspozycję ukazującą historię tego miejsca.
Bunkry wybudowano w latach 30 ubiegłego wieku. Teraz zyskały nowoczesne wyposażenie między innymi multimedialne. Dzięki temu możemy przeżyć symulację ataku gazem bojowym, bombardowanie czy odwiedzić pokoje sztabowe lub żołnierskie sypialnie.

Najważniejsza część to opis historii Ustki przez pryzmat powstanie umocnień. W podziemnych fortyfikacjach można się też obejrzeć filmy w 3D zapoznać się z opowieściami żołnierskim z czasów wojny. Wszystko jest też wzbogacone rekwizytami z epoki. Wśród nich mundury, broń, a nawet zastawa stołowa.

Zespół fortyfikacji nazywa teraz Baterią Bluchera został zbudowany by chronić w czasach niemieckich Ustkę przed atakiem od strony morza. To zespół bunkrów, które powstały ogromnym nakładem sił i środków, ale nigdy nie zostały wykorzystane w walce. Z zespołem umocnień sąsiaduje również tak zwane trzecie molo. Falochron budowano tuż przed wojną. Miał być zaczątkiem ogromnego portu z którego miały korzystać statki w drodze do Koenigsberga. Po wybuchu wojny roboty jednak przerwano i nigdy ich nie wznowiono.

www.radiogdansk.pl-ustka-otwarto-realistyczny-interaktywny-bunkier

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Radio Koszalin - Galeria Interaktywny Bunkier Historii w Ustce w odrestaurowanych poniemieckich fortyfikacjach na terenie Parku Historii „Twierdza Ustka” z lat 30 ubiegłego wieku.

fot. Radio Koszalin

Interaktywny Bunkier to miejsce, gdzie kontakt z wojenną historią kurortu jest na wyciągnięcie ręki, wyjaśnia Joanna Barnowska, jeden z autorów projektu:

Można wejść w reakcję z manekinami, można pobawić się ekranami dotykowymi, które w kolejnych odsłonach przedstawiają nie tylko wojenną historię Ustki. Można zapoznać się z makietami i rekonstrukcjami, które przedstawiają, jak wyglądało życie w bunkrze w latach 30 i 40 ubiegłego wieku.

Marcin Barnowski dodaje, że celem całego projektu jest nie tyle rekonstrukcja dawnych hitlerowskich fortyfikacji, co poznawanie historii i służenie wzajemnemu zrozumieniu między ludźmi, których przodkowie musieli ze sobą walczyć:

Ma skłaniać do refleksji, nad tym do czego może prowadzić histeria nienawiści. Gdyby te pieniądze, które Niemcy zainwestowali wtedy w wyścig zbrojeń, zostały zainwestowane na przykład w edukację, to może cała historia potoczyłaby się inaczej.

Zwiedzający podziemną część Baterii Blüchera w której uruchomiono multimedialną galerię przyznają, że są pod wrażeniem interaktywnej ekspozycji:

Bardzo mi się podoba, jest duże urozmaicenie i czytelny podgląd na to wszystko. To dobra bardzo realna lekcja historii dla młodego pokolenia, żeby unaocznić im to, co kiedyś miało miejsce.

http://www.radio.koszalin.pl/pl/artykul/galeria-interaktywny-bunkier-historii-w-ustce.4628.html

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GRYF24 Interaktywny Bunkier 2.0 [Zdjęcia, Video


ustka-bunkry-12

Od dzisiaj do poniedziałku trwa wielka inauguracja Interaktywnego Bunkra Historii Ustki. Od 12 do 16 tej można zwiedzać za 5 zł wnętrze usteckiego Bunkra Bluechera. Nowe multimedialne wnętrze powstało dzięki dofinansowaniu unijnemu, a przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Marcina i Joanny Barnowskich. Pełne dźwięków i obrazów wnętrze pozwala zapoznać się z historią Ustki.

www.gryf24.pl/2013/11/09/interaktywny-bunkier-2-0-zdjecia/

A ponadto:
www.infoustka.pl/imprezy/otwarcie-galerii-interaktywny-bunkier-historii-ustki/
 
www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131112/USTKA/131119963
 
www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=GP&Date=20131111&Category=USTKA&ArtNo=111109992&Ref=PH