Wyróżnili nas

Polub nas

Aktualny cennik zwiedzania Bunkrów

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
634484

9 Bateria Artylerii Stałej

Głównym stałym elementem obrony przed desantem przeciwnika w rejonie Ustki w okresie zimnej wojny miała być 9. Bateria Artylerii Stałej (BAS), której początki sięgają jeszcze jesieni 1949 roku. Zakupiono wtedy w ZSRR dwanaście morskich  dział kalibru 130 mm o nazwie „Staliniec”, z przeznaczeniem m.in. dla Ustki.

Stanowiska artyleryjskie rozmieszczono na pierwszym od strony morza zalesionym wydmowym grzbiecie, ciągnącym się wzdłuż plaży. Tym samym, na którym 3 km stąd na wschód Niemcy w 1938 roku ulokowali baterię Blűchera.

24)

Czytaj więcej: 9 Bateria Artylerii Stałej

Usteckie trzecie molo

Usteckie trzecie molo to dziwny, żelbetowy kikut, wrzynający w się w morze przy malowniczej i spokojnej zachodniej plaży. Tymczasem miały tu bazować najeżone działami krążowniki i tankowce z ropą.  W ramach czteroletniego planu budowy III Rzeszy Hermann Goering  zatwierdził na tę inwestycję dziesiątki milionów marek. Otwarcie wielkiego terminalu Hitlera zaplanowano na  wiosnę 1941 roku. Ale wybuchła wojna i  zamiast dwóch kilometrów molo zbudowano tylko około 200 metrów.

Do pomysłu dokończenia inwestycji powrócono w latach 70. XX wieku, w dobie inwestycji ekipy Edwarda Gierka. Tym razem molo miało się stać elementem wielkiego kompleksu stoczniowo – portowego, nazwanego Stocznia "Środek". Plan rozwoju województwa słupskiego z lat siedemdziesiątych przewidywał stworzenie w Ustce do roku 2010 ośrodka przemysłu okrętowego, zatrudniającego 11 tys. ludzi! Stocznia miała zająć całą zachodnią część portu – wraz z plażą, wydmami i lasami - aż po koszary. Miały tu stanąć hale produkcyjne, suwnice, dźwigi i dwa pływające doki. Pechowe dotąd molo stałoby się elementem nowoczesnego pirsu z dwoma żurawiami i torami kolejowymi.

Czytaj więcej: Usteckie trzecie molo